Co jíst

I když se budete snažit sportovat, co to jde, pokud nezačnete jíst zdravě, nezhubnete. Říká se, že 80% hubnutí dělá právě jídlo a zbývajících 20 procent sport. A určitě s tím musím souhlasit.

Přestaňte jíst cukr (nebo sladké hodně omezte)

Zde dne na den málokdo změní stravovací návyky, když předchozích 20 let jedl úplně jinak. Já miluju sladké, takže jsem neměl v plánu cukr přestat jíst úplně.

Dát si odpoledne s manželkou kávičku a k ní tatranku (nebo ještě lépe Milu), to byl už takový skoro rituál. A kdo to nemá podobně 🙂 Tudy ale cesta nevede.

Jednou za čas si sladké dopřeju, ale pak se musím „potrestat“, že si tu dobrotu navíc prostě odmakám na kole nebo v bazénu.

Pokud jste na cukru závislí, prvních pár dní bude krize a bude vám to chybět. Ale pokud to překonáte, pocit chuti na sladké se vytratí a postupem času vám čokolády, sušenky a dortíky ani nebudou chybět, naopak, pokud si je dáte, třeba vám ta „sladká chvilka“ ani neudělá radost, jako jste to měli doposud. A to je dobře, to je právě ten první krok.

Smažená jídla do zdravého jídelníčku nepatří

Asi budete souhlasit s tím, že co je nezdravé, chutná nejvíc (ale hlad to často nezažene). Smažený řízek, sýr, hranolky, pizza, chipsy, hamburger u Mekáče, kuřecí kyblík v KFC, je toho dost a pokud jste doposud fast foody navštěvovali, pak na to hodně rychle zapomeňte. Nevím jak u vás, ale my když jdeme s rodinou třeba do KFC, dám si Twistera (což bych řekl je ještě v normě :)) ale poté, co přijdu domů, mám zase hlad. A to je špatně.

Jak zdravě jíst

Nedávno mluvil v tv jeden pan doktor a ten říkal, že velká snídaně ráno je hloupost, protože nezná zvíře, které by se nažralo a pak šlo lovit. Zkuste se nad tím zamyslet, něco na tom bude.

V zahraničí často posnídají třeba jen kávu a croissant, k obědu si dají sendvič a až večeře je velké jídlo, podobně jako u nás oběd.

Kdo ale chce zhubnout, měl by jíst nejpozději 3 hodiny před spaním a ideálně pouze zeleninu.

Doporučil bych tedy mít ideálně zdravou snídani, oběd větší a k večeři spíše méně pečiva, ale o to víc přílohy – zeleniny.

Pečivo nebrat

Úplně odbourat z vašeho jídelníčku pečivo asi nejde, ale proč si kupovat na večeři 4 světlé rohlíky, když vám bude stačit plátek či dva celozrnného chleba a k tomu půl talíře zeleninového salátu.

Navíc, pokud se divíte, že máte na břiše stále „pneumatiku“, pak to je důsledek toho, že jíte hodně potravin, které se vyrábějí z pšenice, takže housky, rohlíky nebo třeba i knedlíky – ty jsem neměl snad 4 měsíce, a vůbec mi to nechybí.

Pitný režim

Měl jsem období, kdy jsem vypil 3 litry tekutin denně, ale potom akorát člověk chodí na wc a nemyslím si, že to nadměrné pití má kdovíjaký účinek.

A chodit po městě s lahví vody, nezlobte se na mě, to nemusím.

Takže piju, když mám žízeň, tělo si samo řekne.

Můj denní jídelníček na hubnutí

Snažím se jíst 5x denně a hlavně se necpat večer.

Co jíst při hubnutí

Snídaně (8h)

Sklenice čisté vody

Bílý jogurt Activia plus musli

Černý čaj

Svačina dopoledne (1Oh)

Banán, případně jablko nebo hroznové víno

Oběd (12h)

Mojí nejoblíbenější přílohou je rýže, takže tu se snažím kombinovat se vším. V restauraci kuřecí nudličky s rýží, to je klasika. Ale v podstatě jím vše, maso s bramborem se dělá na několik způsobů, jen se snažím vyhnout knedlíkům a také si dám menší porci než dříve. Žaludek se vám postupem času zmenší a tak se vám do něj ani tolik jídla nevejde 🙂

Svačina odpoledne (15h)

Osvědčilo se mi, když mě „honí mlsná“, dát si mrkev. Nebo dvě. Je to zdravé a celkem zasytí. A pokud budete chtít mlsat, kupte si v Lidlu balení oříšků, často je mají ve slevě. Ale ne ty solené, ty by vám ke zdravé postavě nepomohly.

Večeře (18h)

Tmavý chléb nebo rohlík (1-2 kusy), Lučinu (případně šunku nebo plátkový sýr) a k tomu zeleninu jako rajčata, okurku, salát polníček nebo rukolu. Prostě tolik pečiva kolik sníte ideálně doplnit zeleninou o 2x takovém množství.

U večeře bych se pozastavil, ne každý to dodržuje, ale mám rád, když si celá rodina sedneme a povíme si, co kdo dělal, jaký den měly děti ve škole a prostě se najíme v klidu. Dát si pizzu u televize, to je pro mnohé pohodlnější, ale jsme lidi, tak je potřeba trošku toho kulturního stolování vnést i do domácnosti. Jak se to děti naučí doma, pak, až budou mít svoji domácnost, budou na vás vzpomínat v dobrém (doufám :))

  •  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *